Dzień ojca zbliża coraz bliżej i warto pochylić się nad tym, co można wybrać na prezent z tej okazji. Jedni kupią scyzoryk, jedni postawią na talon zakupowy. do sklepu z narzędziami. Jest też taka część społeczeństwa, która na Prezent na dzień ojca (www.taniaksiazka.pl) wybierze książki. Oto nasz krótki przewodnik po książkach, które można wybrać na dzień ojca.

Remigiusz Mróz

Typowa pozycja dla topek w Empiku to ta, której autorem jest Remigiusz Mróz. Właśnie ukazała się najnowsza część losów Seweryna Zaorskiego, “Obrazy z przeszłości”, zaś jeszcze ciepłe jest “Projekt Riese”. Jeśli tata czyta bardzo szybko, to tempo pisania tego autora będzie dla niego odpowiednie. Szczególnie, że bibliografia Remigiusza Mroza jest bogata, a jego najpopularniejsze cykle liczą od trzech do piętnastu tomów, dzięki czemu nie powinno być problemu z dobraniem prezentu na dzień ojca dla fana Remigiusza Mroza. Jeśli jednak tata obawia się starcia z całymi cyklami, to z twórczości tego pisarza szczerze polecamy wcześniej wspomniany “Projekt Riese”.

Reportaż literacki

Jedna z najbardziej rozpoznawalnych serii literackich w kategorii non-fiction to reportaże wydawane przez Wydawnictwo Czarne. “Czarnobylska modlitwa”, “Kocie chrzciny” czy “Żeby umarło przede mną” to jedne z głośnych pozycji, które mogą się spodobać tacie, jeśli lubi ten gatunek literacki. Norwegia, Polska, Wielka Brytania a nawet Spitsbergen. To tu toczą się historie, o których piszą autorzy. Aleksijewicz, Winnicka, Murakami, Smoleński. Możliwe, że to ich reportaże znajdą się w prezencie na dzień ojca. Do wyboru, do koloru, reportażystów publikowanych przez Wydawnictwo Czarne jest sporo i jest spora szansa, że któryś z reportaży będzie właśnie tym trafionym prezentem dla taty.

Mroczna strona świata

Jeśli jednak tata przeczytał to, co dał Remigiusz Mróz, reportaże to nie jest jego domena to w ramach prezentu na dzień ojca można sprezentować kryminał. Na rodzimym podwórku na półkach stoją książki Maxa Czornyja i jego seria o komisarzu Eryku Deryle. Mamy także pozycje autorstwa Joanny Chmielewskiej czy Alka Rogozińskiego, którzy kryminalną intrygę przeplatają komizmem sytuacyjnym. Jeśli jednak chcemy na prezent dać pozycję zagranicznego autora, bo tata jest na bieżąco z twórczością rodzimych pisarzy, a “Kocie worki” Chmielewskiej zna na wyrywki to na scenie kryminalnej są książki królowej tego gatunku, Agathy Christie. Nieśmiertelne “Morderstwo w Orient Expressie” czy “I nie było już nikogo” podbiło serca wielu czytelników, więc czemu nie miałoby podbić serca taty?

Możliwości związanych z prezentami na dzień ojca jest wiele. Jeśli tata to mól książkowy podpowiedzi warto szukać na jego regałach. Jeśli zaś chciałby na nowo wciągnąć się w świat książek, to warto pójść z tatą do księgarni (albo usiąść przed komputerem i włączyć stronę księgarni internetowej) i spędzić miłe popołudnie na wybieraniu książek. Bo najważniejsze jest spędzenie czasu z bliskimi osobami, a książki mogą w tym pomóc.