Prezent na dzień ojca (najczęściej kupowany) to świetny pretekst, aby zaserwować tacie serię doskonałych kryminałów skandynawskich, do których chętnie będzie wracał nawet po latach. Zaczynająca się od “Człowieka nietoperza”, a kończąca na “Nożu” seria powieści Jo Nesbo zrobiła fenomenalną karierę na całym świecie. Harry Hole, będący głównym bohaterem każdej części, urzekł czytelników swoją inteligencją i poczuciem humoru, ale nie brakuje mu również wad, dzięki którym staje się postacią jeszcze bardziej wiarygodną.

Harry Hole – czarujący alkoholik i skuteczny komisarz

Harry Hole jest wśród czytelników kryminałów postacią kultową. Mierzący prawie dwa metry blondyn z niebieskimi oczami jest uzależnionym od Jim Beama alkoholikiem, kłamcą, ryzykantem, samozwańczym kaskaderem, a przede wszystkim jednym z najlepszych śledczych w Oslo i całej Norwegii. Każda część serii skupia się na innym śledztwie, a trzeba zaznaczyć, że rozbrajająco zabawny Harry zajmuje się przede wszystkim seryjnymi zabójcami. Jednak, w przeciwieństwei do wielu kryminałów, seria autorstwa Jo Nesbo nie skupia się wyłącznie na rozwiązaniu sprawy kryminalnej. 

Na czym polega czas Harry’ego Hole’a?

W każdej z książek z serii Harry musi rozwiązać niezwykle skomplikowane śledztwo,  w którym tropy są nieustannie mylone, a impas pojawia się tak często, jak kolejny genialny pomysł. Jednak powieści te czyta się również z innych powodów. Wypełniają je pełnokrwiści, wyraziści bohaterowie, a dialogi zachwycają błyskotliwością i poczuciem humoru. Ponadto Jo Nesbo, jak nikt inny, gwarantuje czytelnikom możliwość poznania wielu ciekawostek naukowych z różnych dziedzin, a także interesujących faktów na temat Norwegii. Nie jest to zresztą jedyne państwo, w którym toczą się głośne śledztwa Harry;ego, dlatego czytelnicy będą mieli okazję dowiedzieć się również sporo o Afryce, Chinach czy Bałkanach. Jo Nesbo nie stroni od nagłych zwrotów akcji i nie unika zabijania bohaterów, do których czytelnik zdążył się przywiązać. Nietuzinkowa narracja i zabawa samą formą sprawia, że każda kolejna część jest lepsza od poprzedniej.